Vill du inspirera barn och ungdomar till en aktiv livsstil som präglas av glädje och gemenskap? Då är du precis den ledaren vi letar efter!

Att vara en del av vårt ledarteam innebär att du får möjligheten att göra verklig skillnad i många unga människors liv. Ingen tidigare erfarenhet inom gymnastik krävs, men ett brinnande intresse för idrott och rörelse är mer än välkommet.

Som ledare hos oss erbjuder vi följande förmåner:

  1. Ett timarvode
  2. Tillgång till gymnastikutbildningar
  3. Stöd och inspiration från våra erfarna ledare samt kanslipersonal
  4. Möjlighet till rabatterad terminsavgift från andra terminen

Vårt förening anordnar interna utbildningar varje termin där våra ledare får fördjupa sig i ämnen som barnpedagogik, motorik, gymnastik och ledarskap. Dessa utbildningar är obligatoriska för alla ledare och är nyckeln till att få tillgång till arvode och rabatterade terminsavgifter. Att anmäla sig som ledare innebär inte en fast förpliktelse att närvara vid varje träningstillfälle; vi är ett team som samarbetar och hjälps åt.

Som en extra trygghet är alla våra ledare försäkrade genom Riksidrottsförbundet (RF).